Copeland-Borda-Statistic

آموزش روش های تجمیع نتایج روش های تصمیم گیری چند شاخصه

Copeland  *   Borda  *  Statistic

دانشمندان علوم رفتاری، اقتصاد دانان و نظریه پردازان تنوعی از روش­ ها و مدل ­ها را ارائه نموده ­اند که هر کدام به نوعی توصیف می کنند که چگونه یک تصمیم گیرنده ممکن است هنگام انتخاب میان چند گزینه قضاوت کند. روش­ های مختلف MADM شامل انواع گوناگونی از مفروضات اساسی، نیازمندی­ های اطلاعاتی از تصمیم گیرنده و اصول ارزیابی است.

برخی از روش­ ها ممکن است بطور کامل مفروضات اساسی را ارضاء نکنند. و برخی نیز ممکن است رویه­ های ملالت آوری داشته باشند. همچنین روش ­هایی وجود دارد که تنها متناسب یک موقعیت خاص است. حتی با اطلاعات ترجیحی یکسان، هر روش مساله را از نقطه نظر متفاوتی ارزیابی می ­کند.

با توجه به این مباحث یک تصمیم گیرنده چگونه یک روش MADM مناسب را در موقعیت ­های کلی انتخاب کند. اگر تصمیم گیرنده یک شکل ثابتی از اطلاعات ترجیحی خودش را داشته باشد ممکن است گزینه های خود را بوسیله شاخه های طبقه بندی MADM محدود کند(مثلا در حالت نبود اطلاعات می داند که تنها می­ تواند روش­ های چیرگی، حداکثر حداقل، حداکثر حداکثر را انتخاب کند). در غیر اینصورت او هنوز باید یک روش را انتخاب کند. وجود روش­ های متعدد MADM  به نظر می رسد نسبت به حالتی که از یک روش استفاده می­ کنیم گرانبارتر باشد. ایستن(Easton) معتقد است که انتخاب یک روش  MADM خودش یک مساله MADM  است.

به همین خاطر روش­ هایی ارائه شده است که به تصمیم گیرنده این امکان را ارائه می کند که بتواند به جای یک روش از چندین روش تصمیم گیری همزمان استفاده کند.

روش های تجمیع

سه روش مرتب سازی برای تجمیع مجموعه ترتیب ­های روش­ های مختلف  MADM بکار می­ رود. روش اول گزینه ­ها را براساس میانگین آنها رتبه بندی می­ کند که به روش میانگین گیری یا Statistic معروف است. روش دوم که به نام روش بردا (Borda) شناخته می­ شود مبتننی بر رابطه قاعده اکثریت است. روش سوم که تعدیل شده روش قبل یعنی قاعده اکثریت است علاوه بر بردها، باخت­ ها را نیز در نظر می­گیرد

  1. روش آماری یا میانگین گیری (Statistic): این روش گزینه ها را براساس میانگین آنهارتبه بندی می­ کند.
  2. روش بردا (Borda): این روش مبتنی بر قاعده اکثریت رابطه باینری است.
  3. روش کپ لند (Copeland): این روش تعدیل شده قاعده اکثیریت است که علاوه بر بردها، باخت ها را هم در نظر می­ گیرد.

همانطور که ملاحظه می شود هر کدام از استراتژی های مرتب سازی بالا از داده های رتبه بندی روش هایMADM و از دیدگاه مختلف به آن نگاه می کنند. این نشان دهنده یک منبع اطلاعاتی تحلیلی است که می تواند بطور معناداری با هم ترکیب شود. بنابراین ممکن است که هر کدام از روش های تجمیع خود رتبه بندی متفاوتی داشته باشند. به همین منظور برای رسیدن به اجماعی میان سه استراتژی مرتب سازی می توان از روش ایجاد یک مجموعه مرتب سازی (Poset)  به آن رسید. این رویه مبتنی بر روش توصیف شده توسط داشنیک و میلر است. به موجب آن یک مجموعه چیدمان های خطی می تواند به شکل Poset تجمیع شود.

تیم مشاوره مدیریت با هدف توانمند کردن دانشجویان و پژوهشگران اقدام به فرآهم کردن فیلم آموزش روش های میانگین گیری،‌بردا و کپ لند با ارائه مثال و حل گام به گام آن نموده است

فیلم آموزش گام به گام روش میانگین گیری(Statistic)، بردا(Borda) و کپ لند(Copeland)

در صورت نیاز به مشاوره، آموزش و یا تحلیل روش های میانگین گیری، بردا و کپ لند به بخش ارتباط با ما مراجعه فرمایید.

 

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید